Search
Filters

Çalışma Alanları için 5 Önemli Tasarım Önerisi

Çalışma alanlarında verimlilik ve odaklanmayı arttıracak en önemli unsur konfordur.

2006’da bağımsız araştırma şirketi Genler’s tarafından yapılan anket sonuçlarına göre çalışanların %90’ı fiziksel ofis koşullarının performanslarını etkilediğini düşünüyor. [1]

Amerikan toplumu iç mimarları (ASID) tarafından yapılan bir araştırmaya göre fiziksel ofis koşullarının performansı ve iş tatminini etkileyen 3 faktör arasında olduğu belirtilmiştir. [2]

Ev ve ofislerimizde çalışma ortamlarımızı tasarlarken aşağıdaki maddelere dikkat edebiliriz.

1. Sade ve Aydınlık Tasarımlar

Work-On Çalışma Masası

İç mekan tasarımlarımızda odaklanmayı arttırmak için olabildiğince sade ve minimal tasarımları tercih edebiliriz. Araştırmalara göre çalışma alanlarında renk seçimi çalışan psikolojisine önemli ölçüde etki ediyor, mavi ve yeşil renk kullanımı öneriliyor. Biz yeşil renk olarak canlı bitkileri tercih ediyoruz.

Aydınlatma kalitesinin yüksek olması ve gün ışığını içeriye kontrollü şekilde almak çalışma konforunu önemli ölçüde etkiliyor.

2. Özgün ve Kişiselleşmiş Çalışma Alanları

Sadeliğin içinde size özgü olan detaylar aidiyet hissini güçlendirerek mekan memnuniyetini arttırıyor. Bu sebeple kendi düzeni içerisinde kişiselleşen çalışma ortamları çalışma istek ve performansını arttırıyor. Kişiselleşebilen çalışma alanlarımız size ait detaylar ile ortamı keyiflendiriyor.

Wocoo Laptop Standı
Wocoo Laptop Yükseltici

3. Ergonomi ve Konfor

Günümüzün büyük bir bölümü bilgisayar karşısında geçiyor, doğru oturma pozisyonu vücut sağlığımız için önemli. Öncelikli olarak doğru çalışma koltuğu seçilmelidir, yüksekliği, oturma bölümü ve açısı ayarlanabilen koltukları tercih etmeniz doğru oturma pozisyonu için size yardımcı olacaktır.

Dik oturabilmeniz için ekranın göz hizasında olması gerekir. Sırt ve boyun sağlığınız için laptop standı ve ekran standı kullanabilirsiniz. Çalışma molalarında gezinmek ve 5-10 dakikalık basit egzersizler de faydalı olacaktır.

Mahi Mahi Ayarlanabilir Laptop ve Kitap Standı

4. Esnek Çalışma Alanları

Çalışırken sürekli aynı ortamda olmak uzun dönemde motivasyonu düşürebiliyor. Bunu engellemek için ortamınızda zaman zaman değişiklikler yapabilirsiniz. Bu sizin tasarladığınız değişken bir pano olabilir.

Kişiselleşebilen çalışma ünitelerimizi kolayca ofisin veya evin farklı bölümlerine taşıyarak çalışma ortamlarınızı istediğiniz zamanlarda farklılaştırabilirsiniz. Ayrıca Rappu Laptop Sehpası yerde, koltukta, yatakta kullanmak için tasarlanmıştır.

Rappu Ahşap Laptop Sehpası

5. Canlı Bitki Kullanımı

Canlı bitkiler bulunduğu ortamın havasını temizliyor, uzun süre havasız kalabilen çalışma ortamlarında canlı bitki kullanmak temiz hava kalitesini arttırıyor.

Canlı bitkiler doğal ses perdesi görevi gördüğünden, ses kirliliğini önleyerek akustik açıdan ortam kalitesini iyileştiriyor.

Yapılan araştırmalar canlı bitkilerin yaratıcılığı arttırdığını söylüyor.

Eklemek istedikleriniz var ise yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Kendi çalışma alanlarınızdan örnekler verebilirsiniz.

  1. Wang, X. and Gianakis, G.A. (1999) Public Officals’ Attitudes toward Subjective Performance Measures. Public Productivity and Management Review. Vol 22.No4,537-533.
  2. American Society of Interior Designers (1999) “Recruiting and retaining qualified employees by design.” White paper
Leave your comment