Arama
Filters

Ayakta Çalışma Masalarının Sağlık için 5 Avantajı

Kendin Yap Laptop Standı

Birçok insan gibi sizde, hayatınızın çoğunu işte ve günde sekiz veya daha fazla saat masa başında oturarak geçiriyorsanız düzenli egzersiz bile yapsanız, 40 saatlik hareketsiz bir çalışma haftasının tehlikelerini dengelemekte zorlanırsınız.

İlginçtir ki, tarihe dönüp baktığınızda birçok ünlünün ayakta çalışmayı tercih ettiğini öğreniyorsunuz. Tarihin ünlü isimleri Ernest Hemingway, Winston Churchill, Napolyon ve Puşkin her şeyi ayakta yapmayı tercih etmiş. 20. yüzyılın başlarına kadar neredeyse tüm insanlar sandalyesizdi, çünkü o dönemde birçok okulda genellikle oturma düzeni yoktu. [1]

Ayakta çalışmaya başlamanın en pratik yolu, çalışırken oturmak ve ayakta durmak arasında sık sık geçiş yapmaktır. İşte sağlıklı yaşam yolunda ilerlemenize yardımcı olabilecek ayakta çalışma masalarının 5 önemli faydası.

1. Ayakta Çalışmak Kilo Alma ve Obezite Riskini Azaltır.

Kilo alımı, yaktığınızdan daha fazla kalori almaktan kaynaklanır. Egzersiz yapmak kalori yakmanın en etkili ve hızlı yolu olsa da oturmak yerine ayakta durmak da kalori yakmanızı sağlar.

Gününüzün çoğunu oturur pozisyonda geçirdiğinizde metabolizmanız yavaşlar ve nihayetinde ayakta durduğunuz kalorinin sadece üçte ikisini yakarsınız.

Kendin Yap Laptop Standı

Ayakta çalışmanın bir diğer faydası ise büyük kas gruplarını çalıştırmanız ve alt sırtınız üzerinde rahat hareket etmenizdir – masada oturmaya göre çok daha az baskı altındadır.

2. Ayakta Çalışmak Kalp Krizi Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur.

Ayakta durmak, vücutta kan dolaşımını sağlar ve kalbi sağlıklı ve stressiz tutar. Uzun süre oturmak o kadar zararlıdır ki, bir saatlik yoğun egzersiz bile tüm gün oturmanın olumsuz etkilerini telafi etmeyebilir.

Yüksekliği ayarlanabilen bir ayakta çalışma masası gibi uygulama araçları, kalp krizi ile ilgili hastalıkların gelişimini engelleyebilir.

Kendin Yap Laptop Standı

3. Ayakta Çalışmak Enerji Seviyenizi İyileştirmeye Yardımcı Olur.

Gün içinde ayakta ne kadar çok zaman harcarsanız, koşu, bisiklete binme, ağırlık kaldırma ve diğer fiziksel aktiviteler için daha fazla enerjiniz olur.Öte yandan, bütün gün oturmak enerjinizi tüketerek sizi eve gidip kanepede oturmaktan başka bir şey yapamayacak kadar yorgun hissettirir.

Çalışmalar, oturarak ve ayakta durarak çalışırken geçiş yapmanın çalışanların işyerinde daha az stresli ve daha rahat olmalarına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ek olarak, Ayakta Çalışma Masaları kullanan çalışanların %87'si gün boyunca daha enerjik olduklarını ifade etmiştir. [2]

4. Ayakta Çalışma Masaları, Çalışan Verimliliğini Artırmaya Yardımcı Olur.

Ayakta durmak, huzursuz enerjiyi serbest bırakmayı kolaylaştırır ve iyi dolaşım, sabit kan şekeri ve aktif bir metabolizma ile birleştiğinde, yapılan işe daha kolay konsantre olmamızı sağlar.

5. Ayakta Çalışmak Sırt ve Boyun Ağrılarınızı Azaltır.

Bir araştırmaya göre, sırt ve boyun ağrısı, hayatlarının bir noktasında her 10 kişiden sekizini etkiliyor ve uzun süre oturmak sırt ve boyun ağrılarının artmasına sebep oluyor. [3]

Otururken, alt sırt, vücudun üst yarısının ağırlığını taşır. Masa başında geçirdiğiniz zamanı azaltarak omurganızdaki stresi hafifletmeye ve omurganın küçülme riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.Ayakta bir masaya geçerek oturma sürenizi en azından yarıya indirmek önemlidir.Değişen pozisyonlarda çalışmak, vücuttaki gerilimi azaltır ve boynu, omuzları ve sırtı rahatlatır.

Ayakta çalışmayı denemek istiyorsanız, beklemeyin ve kendinize yüksekliği ayarlanabilir bir masa alın. Medi Ayakta Çalışma Masasını vakit kaybetmeden deneyin.

Kaynakça:

  1. https://verv.com/doctor-talks-benefits-and-controversy-of-working-standing-up/
  2. https://www.thestandingdesks.com/benefits-of-the-standing-desks/
  3. https://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/pain/back/sitting-bad-for-your-back.htm